Krótkie dni, nieprzyjemna aura pogodowa: promienie słońca można określić jako rzadkość dnia codziennego, za oknem szaro właściwie cały czas. Przyszła jesień, a zaraz za nią wielkimi krokami idzie zima, by na jakiś czas zadomowić się w naszym świecie. Ten okres raczej bardziej skłania do melancholii i przemyśleń, niż jakichkolwiek działań.

Jesteśmy wyczerpani energetycznie, a gruba odzież, którą musimy zakładać za każdym razem, gdy chcemy wystawić nos na zewnątrz zniechęca nas wszystkich do spędzania czasu na dworze. Ale czy zawsze musi tak być? Niekoniecznie…. W dużej mierze najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Wtedy pomysły w naszych głowach rodzą się same.

Zima dla dzieci to przede wszystkim oczekiwanie na Mikołaja i święta. Ubieranie choinki, szukanie i wybieranie prezentów w sklepach (dobrą opcją jest wykonanie niespodzianki samodzielnie), lepienie bałwana (choć śnieg u nas ostatnio raczej nie występuje w nadmiernych ilościach) to niestety przyjemności sezonowe, a nie takie, które można wykorzystać przez cały czas tych brzydkich dni. Dobra książka? Jakiś film od czasu do czasu? Rewelacyjne opcje, ale niestety raczej tylko dla starszych. Bardzo ciężko rezolutne maluchy nakłonić  na takie rozwiązania. Wypad do kina może być wielką przygodą, ale raz na jakiś czas, okazjonalnie. Jesienna nuda to katorga dla takich dzieci. Co robić? Plusem na pewno są wspólne popołudnia i wieczory w gronie najbliższych. W ten sposób rodzą się i umacniają więzi rodzinne, które są mało widoczne w zabieganym świecie.  Ten jakże cenny czas można wykorzystać na kreatywne zabawy i rozrywki. Wszelkie manualne rzeczy: malowanie, wycinanie, czy modelowanie to tylko niektóre możliwości z tej dziedziny. Obecnie na rynku jest ogromny wybór gier planszowych, bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Nie muszą to być jakieś ostatnie nowości. Chińczyk czy zwykłe kalambury mimo tego, że już są pewną historią, mogą cały czas dostarczać wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Wspólne gotowanie? Pieczenie pierniczków lub przygotowanie pizzy w domu? Dzieci robią to, co kojarzy im się z dorosłością, czują się ważne i potrzebne. I uczą się nowych rzeczy.

Wymienione propozycje to tylko niewielka ilość możliwości spędzania jesiennego czasu. Jeśli pogoda umożliwia wspólny spacer, to popołudnia spędzajmy na odkrywaniu pięknych jesiennych skarbów natury: liście, kasztany, żołędzie… Można z nich później przygotować wspaniałe okazy, które również pomogą nam wypełnić czas.

 

jesien-zabawa-megajunior

Ten wpis to przysłowiowa „zajawka” a nie wachlarz gotowych rozwiązań 🙂  Jak spędzacie jesienne popołudnie? Oto pytanie, które wraca wraz z końcem lata jak bumerang. Zawsze z nadejściem chłodniejszych dni zaczynamy myśleć „co by tu porobić w jesienne popołudnia”?.

MegaJunior logo blog podpis