Drodzy rodzice, nadszedł czas szkoły i na pewno dorośli jak i dzieci bardzo to przeżywają. Zróbmy jednak wszystko, aby był to miły czas dla naszych dzieci.

Każdy rodzić staje przed nowym wyzwaniem w momencie kiedy jego dziecko idzie do szkoły. Dla dzieci szkoła oznacza nowe otoczenie , nowi koledzy i koleżanki…wszystko to powoduje ze jest to często stres nie tylko dla dzieci ale także dla rodziców.

Sytuacje z lat poprzednich pokazały, że wielu rodziców wolałoby aby dzieci np. 6-cio letnie pozostały w przedszkolach ale skoro już to zostało postanowione, to po prostu trzeba było zrobić wszystko aby nasze dzieci nie martwiły się problemami dorosłych tylko szły do przodu z głową podniesioną do góry.

Szkoły są otwarte na potrzeby dzieci i dlatego też podejmują wiele inicjatyw i działań własnych, których celem jest podnoszenie jakości pracy placówek, a co za tym idzie, podniesienie poziomu zadowolenia Dzieci i Rodziców. Chcemy przekazać Państwu kilka praktycznych wskazówek i porad, które ułatwią rozstanie i pomogą przystosować się do nowych warunków szkolnych.

– Poznajcie wspólnie szkołę, pokażmy dziecku jego klasę, pokażmy gdzie jest toaleta, świetlica aby dziecko czuło się pewniej. Koniecznie niech pozna otoczenie szkolne i nowe przestrzenie. Jeśli rok szkolny się zaczął to możemy poświęcić trochę czasu i spędzić go na krótkiej zabawie z dzieckiem w szkole pokazując ze jako rodzice czujecie się tam dobrze.

– Nie pozwólmy aby dziecko obserwowało zdenerwowanie rodzica i jego przeżycia związane z oddaniem dziecka do szkoły.

– Nie rozmawiajmy w negatywny sposób o szkole w obecności naszego dziecka.
– Przyswójmy wymagania jakie dotyczą szkolnych zasad.

Przedstawmy szkołę w sposób pozytywny „teraz już jesteś starszy i możesz iść do szkoły, będzie super! poznasz nowych kolegów, będą fajne i bardzo ciekawe zajęcia”.
– Dla dziecka to duża zmiana i więcej obowiązków. Samo wysiedzenie w ławce szkolnej, wyjęcie odpowiedniego zeszytu i otworzenie książki na odpowiedniej stronie to ogromny wyczyn który należy pochwalić.
– Pamiętajmy aby nie krytykować krzywych literek w zeszycie bądź gdy dziecko nie zdąży czego napisać w zeszycie. Dla dziecko wszystko to jest nowe i nie chcemy aby się w pierwszych dniach zniechęciło.

megajunior blog dzieci

Postarajmy się ćwiczyć więcej w domu i delikatnie pytać „czy wszystko dobrze w szkole, co lubisz najbardziej i jak dziś fajne rzeczy się dowiedziało dziecko”. „Bo teraz gdy chodzi do szkoły będzie mądre jak mamusia i tatuś”.
Rozpoczęcie przez dziecko edukacji szkolnej nie jest łatwym wyzwaniem, jest ważnym etapem w rozwoju społecznym. Dla wielu dzieci jest to ogromny stres, rodzice są ogromną podporą dla dziecka i postarajmy się przygotować siebie i dziecko no nowej roli.
Życzymy z całego serca wszystkiego dobrego, i jeśli tylko macie jakieś pytania piszcie na naszym blogu, a my na pewno odpowiemy na każde pytanie.

MegaJunior logo blog podpis