Klocki – niby zabawka dla dzieci, ale czy aby na pewno tylko dla nich?
Bez wątpienia jednym z najbardziej kreatywnych zajęć zajmujących czas naszych milusińskich są wszelkiego rodzaju klocki. Oczywiście te najbardziej popularne to LEGO. Poza proponowanymi rozwiązaniami ich składania, można złożyć wiele niesamowitych budowli zdając się na naszą wyobraźnię i nieograniczone możliwości ich łączenia i tworzenia. Niestety, ceny tych zabawek są bardzo wysokie i zdecydowanie w większości domów pojawiają się okazjonalnie. Na szcęście są jednak różnej wielkości zestawy i miłośnicy LEGO bez wątpienia ucieszą się nawet z najdrobniejszej zabawki.
Nie jest to (na szczęście dla finansów rodzica) jedyna oferta odnośnie klocków na rynku. Są też klocki drewniane, które mogą dostarczyć niesamowitej frajdy wszystkim użytkownikom. Właściwie w każdym wieku można się nimi bawić – zarówno dla tych mniejszych jak i większych mogą być wspaniałą rozrywką. Na pewno wielu z nas pamięta wspólne zabawy na dywanie, gdzie w roli głównej właśnie były takie elementy. Kto zbuduje większą wieżę, czy kto szybciej wykorzysta wszystkie elementy do budowy auta czy niesamowitej budowli to tylko niektóre z możliwości spędzania czasu na tej formie zabawy.
Oczywiście nie można zapomnieć o klockach plastikowych. Z obrazkami czy bez, małe i większe, można je łączyć i naprawdę wspaniale dać ujście naszej wyobraźni.
Jeśli chodzi o te zabawki, to właściwie do każdego wieku można coś dobrać. Wciskane, wyduszane, gumowe i miękkie, a także twarde i ciężkie. Kreatywność to tylko jeden z wielu pozytywnych aspektów jakie zabawa klockami pozwala rozwijać. Ćwiczona jest też precyzja i sprawność manualna. Także wyobraźnia rozwija się u naszych dzieci poprzez taką formę zabawy. Nie tylko obrazy dnia codziennego, ale te stworzone poprzez wyobraźnię nabierają często realnych kształtów. Koncentracja czy systematyczność to bez wątpienia plusy takich zabaw.
Zalety zabawy klockami można wymieniać w nieskończoność. Jedno jest bez wątpienia pewne: w każdym wieku każdy może znaleźć swój świat poprzez tą formę zabawy. Nie ma znaczenia jakie klocki mamy do dyspozycji w domu. Każde można wykorzystać na wiele sposobów i bez wątpienia poświęcony na tą rozrywkę czas nie będzie czasem straconym. A skoro wiemy już, że w każdym wieku możemy się bawić klockami, warto rodzinne popołudnie poświęcić na tą formę rozrywki. Wspólnie spędzony czas, a co za tym idzie rozwijanie umiejętności współżycia społecznego to bezcenne plusy wynikające z tej zabawy. Również dla rówieśników może to być dobra alternatywa dla nosa przed komputerem czy telewizorem. Różnorodność wspólnych zabaw jest nieograniczona – można tworzyć niesamowite budowle, urządzić różne konkursy między dziećmi i po prostu z uśmiechem na ustach spędzać wolny czas.